by admin admin

براساس آمار، بیش از 60٪ خسارت تجهیزات شیمیایی در اثر خوردگی ایجاد می‌شوند. بنابراین هنگام انتخاب پمپ خلا برای اهداف حوزه صنایع شیمیایی، باید در انتخاب مواد به کار رفته در سیستم پمپ با دقت و به صورت علمی عمل کرد. این یک باور غلط است که فولاد ضد‌زنگ یک ماده مقاوم در برابر انواع مواد شیمیایی است. امروزه تولیدکنندگان پمپ خلا مختل با رعایت نکات کلیدی در مورد محیط کار پمپ و ماده شیمیایی که منتقل می‌شود؛ مواد اولیه در سیستم انتقال را انتخاب می‌کنند.

پمپ خلا در محیط شیمیایی اسید سولفوریک

اسید سولفوریک یک ماده اولیه مهم صنعتی است که طیف وسیعی از کاربردها را دارد. اسید سولفوریک با غلظت و درجه حرارت مختلف، تاثیر زیادب زیادی در خوردگی مواد دارد. در مقابل اسید سولفوریک غلیظ با غلظت بالاتر از 80٪ و درجه حرارت کمتر از 80 ، فولاد کربن و چدن مقاومت بیشتری نسبت به خوردگی برخوردار هستند؛ اما برای اسید سولفوریک با سرعت و جریان زیاد، مناسب نیستند و نمی‌توان از آن‌ها برای مواد اولیه شیر پمپ استفاده کرد. فولاد ضد زنگ معمولی، استفاده متوسطی ​​برای اسید سولفوریک دارد. بنابراین، چدن با استفاده از سیلیکون بالا، فولاد ضد زنگ آلیاژی بالا (آلیاژ 20)، فلوروپلاستیک، روکش فلورین (F46)، معمولا انتخابی اقتصادی‌تر برای شیر پمپ انتقال اسید سولفوریک خواهد بود.

سیستم‌هایی که حاوی اسید استیک هستند

اسید استیک یکی از مواد خورنده در اسیدهای آلی است. فولاد معمولی در تمام غلظت‌ها و دمای اسید استیک به سختی خورده می‌شود. فولاد ضد زنگ یک ماده عالی در برابر اسید استیک است. از فولاد ضد زنگ 316 حاوی مولیبدن نیز می‌توان برای درجه حرارت بالا و رقیق شده بخار اسید استیک استفاده کرد. برای درجه حرارت بالا و اسید استیک با غلظت بالا یا حاوی مواد خورنده و سایر موارد، می‌توان از فولاد ضد زنگ آلیاژ بالا یا پمپ خلا فلوروپلاستیک استفاده کرد.

محیط ​​حاوی اسید هیدروکلریک

بیشتر مواد فلزی در برابر خوردگی اسید هیدروکلریک (از جمله انواع مواد فولاد ضد زنگ) مقاوم نیستند و مولیبدن حاوی آهن سیلیکون بالا فقط برای اسید هیدروکلریک کمتر از 50 ℃ و 30٪ قابل استفاده است. برخلاف مواد فلزی، بیشتر مواد غیر فلزی از مقاومت در برابر خوردگی خوبی در برابر اسید هیدروکلریک برخوردار هستند؛ بنابراین پمپ لاستیکی روکش شده (مانند پلی پروپیلن، فلوروپلاستیک و غیره) بهترین انتخاب برای انتقال اسید هیدروکلریک است.

انتقال گازهای اسید نیتریک

بسیاری از فلزات عمومی در محیط‌های حاوی اسید نیتریک به سرعت توسط مواد خورده و از بین می‌روند. فولاد ضد زنگ پرکاربردترین ماده مقاوم در برابر اسید نیتریک است. در نظر داشته باشید که گاهی مقاومت در برابر خوردگی مولیبدن حاوی فولاد ضد زنگ (مانند 316، 316L) در برابر اسید نیتریک نه تنها نسبت به فولاد ضد زنگ معمولی (مانند 304، 321) کمتر نیست؛ بلکه بیشتر نیز خواهد بود. برای اسید نیتریک با درجه حرارت بالا معمولا از تیتانیوم و آلیاژ تیتانیوم استفاده می‌شود.

مواد مورد استفاده در سیستم پمپ خلا که در این مقاله مورد بحث قرار گرفته، دارای مزایا و معایبی هستند. هیچ ماده واحدی برای همه برنامه‌ها مناسب نیست؛ بنابراین لازم است با کارشناسان این حوزه مشورت کرده و کلیه پارامترهای مهم از جمله شرایط پردازش، گاز فرایند، ادغام مربوط به کنترل فرآیند و بهره‌وری انرژی، ایمنی و پایداری تولید خلا در آینده در نظر گرفته شود. به طور کلی، تا زمانی که این عوامل مورد توجه قرار بگیرند؛ می‌توان یک پمپ خلا مناسب را مستقیما مطابق با الزامات شخصی سازگار کرد.